Köpekler ve kediler eski ya da yıpranmış tüylerini, yeni ve sağlıklı tüylerle değiştirebilmek için yıl boyunca tüy dökerler. Ayrıca mevsim değişimlerinde, hava koşullarına uyum sağlamak amacıyla tüy değiştirirler. Mevsimsel tüy değişikliği, köpeğin cinsine bağlı olarak genelde yılda bir kere veya iki keredir. Çift mantolu köpeklerde, özellikle ilkbahar ve sonbahar döneminde tüy dökümü diğer köpeklere göre daha fazla olur.
Kimi köpek cinsleri genetik özellikleri nedeniyle daha çok tüy dökerler. En çok tüy döken köpek cinsleri arasında Akita, Alaska Malamut, Amerika Eskimo, Cardigan Welsh Corgi, Chow Chow, Alman Çoban (Alman Kurdu) , Great Pyrenees, Labrador Retriever, Pembroke Welsh Corgi, Husky sayılabilir. Küçük dostunuz aşırı derecede tüy döküyorsa, bu beslenmesindeki ve bakımındaki eksikliklerden, stresten ya da sağlık sorunlarından kaynaklanıyor olabilir. Sorunun çözümü için öncelikle köpeğiniz neden tüy döktüğü belirlenmelidir.
Çözüm için tüylerin düzenli olarak taranması, yıkama ve kurutma uygulamalarının yanısıra beslenme tercihleri gözden geçirilmelidir. Dostunuzun beslenmesini yağ asitleriyle zenginleştirmek, tüylerin daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağladığı için günlük, normal tüy dökümünü azaltır. Beslenmesini balık, balık yağı, keten tohumu gibi takviyelerle desteklerseniz tüy dökülmesinin yanı sıra tüylerde matlaşma, zayıflama gibi problemlerin de önüne geçebilirsiniz.
Ayrıca, Spirulina olarak adlandırılan yeşil yosun türü, toz olarak mamalarına eklenebilir. Genel kullanım miktarı küçük ırklar için 250 mg., büyük ırklar için 750 mg. Şeklindedir. Ciltteki nem oranını artırır ve tüy dökülmesini azaltır.  Cilt kuruluğuna bağlı kaşınma ve tüy dökülmesi problemlerinin çözümüne yardım eder.
Su kaplarının daima temiz olması ve taze su bulundurmak da, tüy bakımının önemli ve vazgeçilmez bir parçasıdır.

Yıllardır dostlarımızın temizliği ve sağlığı için durmadan çalıştığımız; Pet Kedi Köpek Kuaförü & Bakımı sektöründe, Amacımız en kaliteli şekilde kuaför hizmetleri vermektir. Hemen randevu alarak evcil hayvanınızın tüm bakımlarını İstanbulun En Çok Tercih Edilen, Pet Kuaförü; Petzz Kedi Köpek Kuaföründe yaptırabilirsiniz.

Sitemap    Randevu Al    Sizi Arayalım    Ucuz Kedi Köpek Maması Satın AL