Özellikle kapalı alanlarda, yani evlerde yaşayan kedi ve köpeklerin tüyleri ile ilgili problemler hepimizin malumudur. Kimilerimiz, bu tür problemine tamir göster emiyor olsak da, can dostlarımızdan ayrılmamak için onları tıraş ettirmeye yolla başvururuz.

Kedi , Köpeğimi Neden Traş Yaptırmalıyım?

Kedi ve köpeklerin traş edilmesi anormal bir durum elbette değildir. Traş edilmeye uygun ırkları, belli periyotlar da tüylerin kısaltılması doğru yöntemler kullanılması kaydıyla herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Ancak bilinçsiz tıraş, dostlarımızın sağlığın ı olumsuz yönde etkileyebileceği gibi, kimilerimizin onların böyle daha rahat edeceğini düşünmeleri de doğru değildir.

Profesyonel pet kuaförleri, bilimsel veriler ışığında doğru z amanda ve doğru miktarda tıraş yaparak, dostlarımızın sağlık ve konforunu temin edebilir. Sizde kedi veya köpeğinizi tıraş ettirmeyi düşünüyorsanız, öncelikle bir uzmana başvurmanızda fayda vardır. Şimdi kısaca kedi ve köpek traşı ile ilgili ana başlıklara değinelim.

Traş Gereklimi?

Kedi ve köpekler, diğer hayvanlar gibi doğal ortamında elbette tıraş gibi bir müdahaleye ihtiyaç duymazlar. Normal koşullarda bu canlılar, dual arın gerektirdiği şekilde belli periyotlarda mevcut tüylerini döker ve yenilenen kürk yapısıyla, sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürebilir. Ancak bu do ğal koşullarda mümkün olan bir süreçtir.

Tıpkı sokak köpeklerinin tırnak kesimi gibi bir ihtiyacı olmamasına karşın, evde yaşayan köpeklerin düzenli olarak tırnağın ın kesilmesi gerektiği gibi; evde yaşayan köpeklerin tüy bakımının yapılması da esasen bir zorunluluktur. Zira ev ortamında köpekler tüylerinin dökülebilecek fiziksel şartlara tam anlamıyla sahip değildir.

Bu noktada tüy yenilenmesi için bazı müdahaleler yapılması gerekebilir. Tabii bu belli Irklar için mümkün olmayan bir müdahaledir. Örneğin tüylü ırklar olan; C ollie ve Poddle gibi köpeklerin tüyleri traş edilebileceği gibi, Beagle, Jack Russel ve Doberman gibi kısa tüylü veya Alman Çobanı ve Pomeranian gibi çift katmanlı tüy yapısına sahip köpeklerin traş edilmesi doğru değildir. Öte yandan kedilerin traşı noktasında çok daha hassas süreçler söz konuşuruz.

Kedilerin traş edilmesi özel bir uygulamadır ve canlının dış etkenlere karşı yegane savunması olan tüylerinin sağlığını etkilemeyecek biçimde kesilmesi gerekir. Kediler için elbette ırk ayrımı söz konusu olabilirken, her şeye rağmen traş noktas ında uzmanım kontrolü gerekli olacaktır.

Yaz mevsiminde traş Kedi ve köpekleri rahat ettirir mi?

Doğadaki tüm canlılar, hava koşullarına ve iklime ayak uydurabilmek için belli savunma mekanizmaları ile yaratılmıştır. Köpe kler, her ne kadar belli coğrafyalar için özel Kürklere sahip olsa da, dünyanın herhangi bir yerinde mevcuttur yapılarıyla, belli iklim koşullarına kadar hayatta kalabilirler. Yani, havalar ısındığında bir köpeğin tüylerini tıraş edilmesi onu mutlak şekilde rahat ettirmeyebilir.

Aynı durum kediler için de söz konusudur. Hayvanların kürkleri, insanların kıyafetleri ile aynı etkiyi ortaya koymaz. Dola yısıyla, kedi ve köpeklerin traş edildiklerinde sıcak havalarda daha rahat edeceklerini düşünmek tam olarak doğru yaklaşım değildir.

Hatta bazı ırkları n Kürkleri yaz aylarında daha rahat etmeleri için faydalı dahi olabilir. Zira hayvanların kürkleri; izolasyon malzemesi niteliğindedir ve hem yüksek ısıları h em düşük bazıları absorbe ederek hayvanın vücut ısısının korunmasına yardımcı olur. Fakat her şeye rağmen yukarıda da belirttiğimiz gibi; profesyonel Eller tarafından gerçekleştirilecek tüy bakımı, ciddi anlamda fayda sağlayabilecektir.

Kedi veya köpeğimi kendim traş edebilir miyim?

Fiziksel olarak doğru aracı kullanmanız halinde, kedi veya köpeğinizi tıraş edebilmeniz teorik olarak elbette mümkündür. Ancak b u oldukça tehlikeli bir yaklaşım olabilir.

Öncelikle kedi veya köpeklerin tıraşı, özenle yapılması gereken bir işlemdir ve dostlarımızın h er tarafında eşit bir kesim veya tüm tüylerinin kesilmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Ayrıca, amatör tıraş araçları çoğu zaman beklediğin i sonuca ulaşmanızı sağlamaz ve ortaya oldukça olumsuz bir netice çıkabilir.

Tüm bunlarla birlikte kedi veya köpeğinizin tıraş esnasında canlı yapabilmeniz d e mümkündür. Bu sebeple traş uygulamasını kendiniz yapmak yerine bir uzman tarafından yapılmasını sağlamanız daha doğrudur.

Tıraş, kedi veya köpeğime zarar verir mi?

Bazı ırkların traş edilmesi, yukarıda da bahsettiğimiz gibi oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Bununla birlikte tüy yapısı tıraş edilmeye uygun olmasına rağmen, pek çok kedi ve köpek traş edildiklerinde mutsuz olurlar. Bu nedenle, tıraş uygulamalarının uzmanlar tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Bir önceki başlıkta bahse ttiğimiz gibi; kedi veya köpeklerin bütün tüylerinin traş edilmesi söz konusu değildir. Bu evinizde tüy dökülme problemini, belli bir süre ortadan kaldıracak olsa da, kedi veya köpeğinizin mutsuz olması sonucunu ortaya çıkarabilecektir. Bunun önüne geçmek için, uzmanlar tarafından gerçekleştirilecek tüy bakımı uygulamaları tercih edilebilir.

Köpek ve kedi kuaförleri, hangi ırkın ne kadar ve nasıl traş edilmesi gerektiğini tespit edebilir ve tıraşın uygun olup olmadığına karar verebilir. Ayrıca kedi ve köpeklerdeki tıraşın yalnızca mental etkileri s öz konusu değildir. Uygun olmayan durumlarda tıraş yapılması köpeğin veya kedinin cildinde ciddi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Dostlarınıza İyi Bakın

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan kedi ve köpeklerimiz; evde sürdürdükleri yaşam boyunca bizlerin yardımına ihtiyaç duyar. Rutin veteri ner kontrolleri ve aşılamaların yanısıra, onların konforunu sağlamak için, tüy bakımının yapılması ve gerekiyorsa tıraş gerçekleştirilmesi gerek ecektir.

Bu sayede, hem dostlarınız rahat edecek hem de tüyleri daha sağlıklı olacağından daha az dökülecektir. Sonuç olarak hem dostlarınız, hem de siz mutlu olabileceksiniz.

  • köpek banyo hizmeti
  • köpek duş hizmeti
  • köpek yıkama hizmetleri

Yıllardır dostlarımızın temizliği ve sağlığı için durmadan çalıştığımız; Pet Kedi Köpek Kuaförü & Bakımı sektöründe, Amacımız en kaliteli şekilde kuaför hizmetleri vermektir. Hemen randevu alarak evcil hayvanınızın tüm bakımlarını İstanbulun En Çok Tercih Edilen, Pet Kuaförü; Petzz Kedi Köpek Kuaföründe yaptırabilirsiniz.

Sitemap    Randevu Al    Sizi Arayalım    Ucuz Kedi Köpek Maması Satın AL